پروژه های زیباآشیان پارس

021

جهت دریافت مشاوره تماس بگیرید

logo
Search
Close this search box.

زندگینامه و معرفی آثار محسن مصطفوی

محسن مصطفوی متولد ۱۳۳۳ شمسی در تهران، معمار ایرانی مقیم آمریکا است علاقه‌اش به معماری خیلی زود آغاز شد، زمانی که خانواده‌اش در حال ساختن خانه‌ای در اصفهان بودند، او کاملا نسبت به کل روند ساختن یک خانه آگاه شد، در تماس بودن با معماری برایش خیلی جالب بود وی تحت تأثیر این حقیقت واقع شد که معمارشان تحصیل کرده خارج از کشور است. او می‌گوید: «این اولین بار بود که من متوجه شدم که چنین کاری خیلی جالب خواهد بود».

مدرک معماری خود را از مدرسه AA لندن گرفته و پس از آن تحصیلات و تحقیقات خود را در دوره‌های بالاتر در دانشگاه اسکس و کمبریج گذارنده است. او ریاست دانشکده طراحی دانشگاه هاروارد را بر عهده داشت، ریاست وی بر دانشکده طراحی دانشگاه هاروارد تا پایان سال تحصیلی ۲۰۱۸- ۲۰۱۹ ادامه داشت. پس از آن به علت استعفا شخص دیگری جایگزین او شد. محسن مصطفوی همچنین از داوران جایزه معماری آقاخان است.

نقل قول محسن مصطفوی

سوابق مدیریتی محسن مصطفوی

مصطفوی سابقاً ریاست دانشکده معماری دانشگاه کرنل بود، قبل از آن نیز در دانشگاه پنسیلوانیا تدریس نمود.

محسن مصطفوی که از سال ۱۹۹۵ ریاست مدرسه معماری AA در لندن (معتبرترین مرکز آموزش معماری در اروپا) را بر عهده داشت و چند سال پیش به ریاست دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه کرونل (یکی از ۵ معتبرترین دانشکده‌های معماری جهان) منصوب شد و در آخر به ریاست معتبرترین دانشکده تحصیلات تکمیلی معماری یعنی هاروارد انتخاب شد.

او مدرک معماری خود را از مدرسه AA گرفته و پس از آن تحصیلات و تحقیقات خود را در دوره‌های بالاتر در دانشگاه اسکس و کمبریج گذارنده است. محسن مصطفوی از اعضای RIBA Royal Institute of British Architects و هیئت صدور مجوز معماری در بریتانیا بوده، قبلاً مدیریت برنامه ۱ معماری در دانشکده معماری هاروارد را تجربه کرده ‌است. وی همچنین در دانشگاه پنسیلوانیا، کمبریج و آکادمی هنرهای زیبای فرانکفورت نیز تدریس کرده‌ است.

محسن مصطفوی

محسن مصطفوی به همراه نورمن فاستر

استعفا از دانشگاه معماری هاروارد

محسن مصطفوی، ریاست بخش فارق التحصیلان دانشکده معماری هاروارد را از ژانویه ۲۰۰۸ تا کنون به عهده داشته است، مصطفوی در بیانیه‌ای کناره‌گیری خود را از این کرسی اعلام نمود، و طبق گفته خود این سمت را تا پایان سال تحصیلی ۲۰۱۸-۱۹ بر عهده خواهد داشت.

مصطفوی طی یک دهه گذشته تلاش‌های گسترده‌ای برای تقویت هیئت علمی GSD، و تنوع برنامه‌های تحصیلی دانشجویان معماری و افزایش سطح بین‌المللی هاروارد به عنوان نماینده انجام داده است.

محسن مصطفوی با افزایش منابع، نیروهای فیزیکی و همکاری‌های نوپا با دیگر بخش‌های دانشگاه هاروارد، سطح دانشکده معماری را ارتقا بخشید، وی یکی از معدود مدیرانی بود که تمرین طراحی در این دانشکده را متجلی ساخت.

با حضور الکساندر و ویکتوریا رایلی به عنوان استادان طراحی، مصطفوی قصد دارد تا پس از سالیان متمادی به بخش خدمات فعال در هیئت علمی دانشگاه هاروارد بازگردد، او از طریق ایجاد یک دوره آموزشی، تغییرات و نوآوری های زیادی درGSD ایجاد نمود.

هدایت دانشگاه در قامت ریاست دانشکده موجب خلق برنامه‌های استراتژیک و توسعه برنامه‌های چندگانه گردید که به افزایش ۵۰ درصدی دانشجویان انجامید. وی همچنین به خاطر باز کردن درب‌ها برای دانشجویان با زمینه‌های متنوع شهرت دارد و به واسطه افزایش مالی و کمک‌های زیادی که به دانشکده داشته شهرت دارد.

تحت رهبری مصطفوی اعضای هیات علمی معماری از ۶۲ نفر به ۹۰ نفر افزایش پیدا کردند.

هیات علمی جدید شامل ریاست سه دانشکده اصلی اعم از: معماری، معماری منظر، و برنامه‌ریزی طراحی شهری می‌باشد.

در حالی که وی طی سال‌ها در حال افزایش قدرت بخش معماری تلاش کرده، به دنبال انتصاب بخش‌های مجزایی برای شهرنشینی، فناوری، حقوق اجتماعی و سایر زمینه‌ها بوده است.

در حال حاضر GSD اقداماتی را برای ایجاد یک سیستم مستقل جهت سرپرستی اعضای هیات علمی، بهبود نظارت، و تمرینات برای مدیران و استادان ارائه کرده است.

ایده‌ای که شروع آن با مصطفوی بوده است.

برای مجموعه هاروارد مصطفوی یک فرد معتمد برای کالج اسمیت به شمار می‌رود و یکی از اعضای قابل احترام و بنیانگذار بنیاد نورمن فاستر در هاروارد می‌باشد.

وی یکی از فعالان جایزه معماری آقاخان بوده، و به عنوان عضو هیات داوران جایزه اتحادیه اروپا برای جایزه معماری معاصر لودویگ میس فن در روهه فعالیت‌های عمده‌ای داشته است.

دایره گسترده فعالیت‌های محسن مصطفوی خاتمه نیافته و فعالیت وی در معماری پایدار و گسترش آن در هاروارد از آخرین فعالیت او در این پست محسوب می‌شود.

محسن مصطفوی به همراه رم کولهاس و زاها حدید

جوایز و افتخارات

 •  رئیس سابق دانشگاه هاروارد عضو RIBA (Royal Institute of British Architect)
 • عضو هیأت صدور مجوز معماری در بریتانیا (Architects Registration Board of the United Kingdom)
 • تدریس در دانشگاه پنسیلوانیا و کمبریج و آکادمی هنرهای زیبای فرانکفورت
 • رئیس دانشکده معماری دانشگاه کرونل
 • عضو ژوری «جایزه معمار ۸۲» در ایران
 • رئیس مدرسه معماری AA در لندن از سال ۱۹۹۵
 • از داوران جایزه معماری آقاخان و جایزه هولجیم
 • On Weathering برنده جایزه The American Institute of Architects`Commendation در زمینه تئوری معماری

تألیف محسن مصطفوی

 • Architecture and Continuity در سال ۱۹۸۳
 • Delayed Space در سال ۱۹۹۴ با همکاری هما فرجادی
 • On Weathering در سال ۱۹۹۳ با همکاری David Leather barrow
 • Approximations AA/MIT 2002
 • Surface Architecture with David Leather barrow MIT 2002
 • Logique Visually Idea Books  ۲۰۰۳
 • Landscape Urbanism: A Manual for the Mechanic Landscape
 • Structure as Space

نقل و قول‌ محسن مصطفوی

معماری حرفه‌ای است که تقریبا بیشتر از هر حرفهٔ دیگری از نوسانات اقتصادی تاثیر می‌پذیرد.

به‌جای نگاه به غرب باید ببینیم با اوضاع موجود در ایران چه می‌توان کرد.

نوآوری لزوما به معنای خلق یک چیز کاملا جدید نیست.

«لمان سید» از استادان دانشگاه کورنل درباره پروفسور مصطفوی می گوید:

او یکی از بااستعدادترین و فرهیخته‌ترین اساتید آکادمی‌های معماری است.

حضور مصطفوی شخصیت بین‌المللی ویژه‌ای را به دانشگاه کورنل بازگرداند و این شخصیت به سبب ردپای مؤثری است که او از خویش به واسطه موفقیت در دو عرصه عمل و تئوری به دست آورده است.

گروه آموزشی زیباآشیان

چاپ این مقاله

اجرای نمای خشک