پروژه های زیباآشیان پارس

021

جهت دریافت مشاوره تماس بگیرید

Search
Close this search box.

چوب پلاست

چوب پلاست

تکنولوژی برتر دنیای علم و فناوری باعث گردیده تا بتوان با روش های خاص و البته علمی ، با ترکیب پودر چوب ، مواد پلیمری و کمک فرآیندهای ویژه ، طی یک فرآیند برتر و پیچیده به محصولی دست یافت که علاوه بر دارا بودن کیفیت فوق العاده و منحصر به فرد و همچنین قیمت مناسب با القای حس طبیعی چوب ، جایگزین مناسبی برای این محصول استراتژیک و کمیاب گردد .
ویژگی های برتر چوب پلاست تغییر الگوی مصرف انرژی در سطح جهان و گرایش روز افزون به انرژی های پاک تحولات عمیقی در صنعت ساختمان پدید آورده است .
ادغام اهداف کلی یک پروژه شامل ظاهر ، کیفیت ، عملکرد ، قیمت ، دوام و برنامه ریزی باعث می گردد تا ورود مصالح جدید به صنعت ساختمان ، با تغییرات گسترده ای روبرو گردد .در این میان هماهنگی با محیط زیست و کمک به حفظ منابع طبیعی ، می تواند از جمله برترین و بارز ترین ویــــژگی های یک محصول باشد .القای حس چوب طبیعی، ماندگاری در مقابل فعل و انفعالات جوی، عدم نیاز به نگهداری ، بازگشت آسان به چرخه ی تولید و . . . از مواردی است که باعث می گردد در تولید یک محصول برگزیده ، علم و تکنولوژی با کمک به طبیعت در حفظ و نگهداری آن برای بازماندگان تلاش موثری نماید . چوب پلاست یک محصول سبز است و این ویژگی بارز به ما کمک می کند تا همراه و همگام با طبیعت به زیبایی منحصر به فرد که دومین ویژگی از مجموعه ی خواص برگزیده ی این محصول است دست بیابیم .به این ترتیب ضمن حفظ زیبایی ظاهری با انتخاب این محصول علاوه بر حفظ جنگلها و منابع طبیعی کشور ، به ویژگی های برتر دیگری دست پیدا خواهیم کرد که بارز ترین آنها شامل موارد زیر می باشد .

چوب پلاست

کامپوزیت چوب پلاست (چوب پلاست) (WPC) به صفحات و الوارهایی اطلاق می شود که از پلاستیک بازیافت شده و ذرات چوب کوچک یا الیاف ساخته شده است. کامپوزیت چوب پلاستیک در مقایسه با تاریخچه بلند محصولاتی چون الوارهای طبیعی و محصولات چوبی سنتی چون تخته های خرده چوبی(particleboard) و ورقه های فیبری محصولات نسبتاً  جدیدی بحساب می آیند. این متن خلاصه برخی از مراحل اساسی ساخت، خواص فیزیکی و مکانیکی، در کاربرد های اساسی WPC می باشد. کامپوزیت چوب پلاستیک به طور گسترده در ایالات متحده استفاده می شود آنها توسط مخلوط کردن ذرات چوب به شکل پودر با پلاستیک های بازیافتی ساخته می شوند . بازار کامپوزیت چوب پلاستیک آمریکای شمالی تقریباً به فروشی بالغ بر ۱ میلیارد دلار رسیده است. پس از افزایش ۲۰۰ ٪ فروش بین سال های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۶، انتظار می رود که ۲۰ ٪ رشد سالانه در ۵ – ۶ سال آینده رخ دهد .با افزایش ظرفیت کامپوزیت چوب پلاستیک، محصولات جدیدی مانند چهارچوب درب ها، نرده ها و قاب پنجره ها توسعه یافته‌اند .

چوب پلاست

مراحل اصلی تولید و خواص کامپوزیت چوب پلاست :

به طور کلی، ساخت کامپوزیت چوب پلاست یک فرایند دو مرحله ای است . ترکیبی از چوب و گرمانرمی مانند پلی اتیلن چگالی بالا (HDPE)، پلی اتیلن چگالی کم (LDPE) و پلی وینیل کلرید (PVC) با هم مخلوط خمیر مانند یکنواختی تشکیل می دهند. این فرایند اختلاط می‌تواند به صورت یکجا یا توسط فرایندهای پیوسته ای انجام گیرد. علاوه برچوب اصلی با اندازه دانه ها در محدوده ۲۰ – ۶۰ مش، عوامل جفت کننده پلاستیک ها، تثبیت کننده، عامل کف زای یا رنگ نیز اضافه می گردند تا خواص محصول نهایی را برای کاربرد های خاص افزایش دهند. به عنوان مثال، روغن ها ظاهرسطوح کامپوزیت را بهبود می بخشند . سه روش معمول برای ساخت کامپوزیت چوب پلاستیک وجود دارد.

روش اکستروژن، که در آن کامپوزیت مذاب با نیرو از قالب عبور می کند و در شکل 1 نشان داده شده است. در مورد روش قالبگیری تزریقی، کامپوزیت مذاب به قالب سرد تزریق می گردد . یک سوم فشار مذاب بین کامپوزیت دو نیمه قالب بوجود می آید.

اکثریت کامپوزیت های چوب پلاستیک توسط فرایند اکستروژن (بیرون رانی)، که با استفاده از انواع مختلف اکستروها (بیرون آورها) همچون تک پیچ یا دو- پیچ که برای تشکیل شکل نهایی استفاده می شوند، تولید می گردند. تصاویر ۲، ۳ و ۴ نمونه هایی از محصولات چوب پلاستیک و نمودار جریان وسیر مواد در کارخانه در فرایند تولید معمول را نشان می دهند.

بسیاری از خواص فیزیکی و مکانیکی کامپوزیت چوب پلاستیک به برهم کنش بین چوب و مواد گرمانرم بستگی دارد. یکی از موثرترین روش‌ها برای بهبود این برهم کنش از طریق عامل جفت شدن (کوپلینگ) به عنوان یک افزودنی ایجاد می گردد. به طور کلی، این مواد افزودنی به سازگاری بین چوب هیدروفیلیک که رطوبت را به راحتی جذب می کند و پلاستیک هیدروفوبیک که تمایل به آب ندارد ، کمک می کنند و به تشکیل کامپوزیت تک فاز کمک می کنند و محصولی با ثبات فرم واندازه بهتر از چوب جامد را نتیجه می دهند.

چوب سنتی که با اعمال فشار و آرسنات مس کرومات (کاروتید) بیشتر ایجاد می شود، به دلایل بهداشتی و آلودگی محیط زیست در میان کاربران با نارضایتی رو به رشدی مواجه شده است. علاوه بر این، از دسامبر سال ۲۰۰۲، استفاده از ترکیبات چوب آرسنیکی درجاهایی که تماس مستقیم با انسان وجود دارد همانند عرشه کشتی، تجهیزات زمین بازی یا میز پیک نیک ممنوع شده است.استفاده از کامپوزیت چوب پلاستیک، در شکل صفحات جامد وهمچنین ساختار لوله ای همانطور که در شکل ۲ نشان داده شده است، به عنوان یک جایگزین برای محصولات چوبی بعنوان مواد بسیار محبوب مورد استفاده است.

چوب پلاست

برخی از مزایا و معایب کامپوزیت چوب پلاست:

بزرگترین مزیت کامپوزیت چوب پلاستیک سازگاری با محیط زیست، از طریق ساخته شدن از چوب های زائد و مواد پلاستیکی بازیافتی می باشد . کامپوزیت چوب پلاستیک هزینه نگهداری کمتری در مقایسه با چوب سخت دارد . یکی از دلایل اصلی برای رشد سریع کامپوزیت چوب پلاستیک هزینه های کم آن در چرخه زندگی این کامپوزیت می باشد .به طور کلی، عرشه از جنس کامپوزیت چوب پلاستیک هزینه تولید حدود ۱۵ درصد بیشتر نسبت به عرشه از جنس چوب های تولیدی به روش اعمال فشار را دارا می باشد، اما نیاز به هزینه نگهداری پایین تری دارد . دوره بازپرداخت واقعی این کامپوزیت نسبت به چوب های تولیدی به روش اعمال فشار مورد استفاده در ساخت عرشه درحدود ۳ تا ۵ سال برآورد شده است. ثبات ابعادی عالی به همراه تنوع کمتر این کامپوزیت نیز می‌تواند به عنوان یکی دیگر از مزیت های اصلی محصولات چوب پلاستیک در نظر گرفته شود.

بسیاری از تحقیقات در بسیاری از کشورها بر دوام و طول عمر بالای کامپوزیت چوب پلاستیک و علاقه‌مندی زیاد در استفاده از آنها در فضاهایی باز، متمرکز شده است.در حقیقت، کامپوزیت چوب پلاستیک در اصل به عنوان کامپوزیتی مقاوم در برابر پوسیدگی های طبیعی و همچنین مقاوم در برابر قارچها و حمله حشرات، به بازار عرضه شد. با این حال، دیده شده که کامپوزیت چوب پلاستیک جذب کننده رطوبت و در نهایت محتمل فروپاشی، اما با سرعتی بسیار کندتر از چوب جامد است. انبساط حرارتی، خزش (تغییر شکل وابسته به زمان)، چگالی بالا و رنگ آمیزی دشوار برخی از معایب کامپوزیت چوب پلاستیک می باشد.

موارد کاربرد چوب پلاست :

 • کفپوش فضای باز :

کمبود انتخاب در استفاده از کفپوش های چوبی برای فضای باز علاوه بر گرانی و هزینه های بالا برای این محصولات ،بیشترین مشکل در استفاده از چوب طبیعی برای متقاضیان می باشد .د.ام ،قیمت مناسب و همچنین عدم هزینه نگهداری ،چوب پلاست را به بهترین گزینه برای جایگزینی چوب طبیعی تبدیل نموده است.

چوب پلاست

ویژگی ها:

 1. مقاومت در برابر باکتری و میکروب
 2. مقاومت در برابر مواد شیمیایی
 3. مقاوم در برابر لک
 4. مقاوم در برابر خش
 5. مقاومت رطوبتی
 6. مقاومت در برابر ترک خوردگی
 7. ضد آب
 8. قابل شستشو
 9. عایق حرارتی
 10. ضد موریانه و حشرات موذی
 11. غیر قابل اشتعال

استفاده از چوب در نمای ساختمان ها نتیجه انتخاب یک فکر خلاق و ذوق و سلیقه بهترین و بنام ترین آرشیتکت های حال حاضر می باشد ، سهم عمده ای از عملکرد و زیبایی یک ساختمان را نمای آن شکل می دهد ، گویای این ادعا نماهای بسیار زیبا و چشم نوازی است که در سطح شهر زیبایمان شاهد آن می باشیم ،جایگزینی چوب پلاست به جای چوب طبیعی ، ضمن حفظ و فزونی جلوه زیبای چوب ، ماندگاری و دوام نمای سازه شما را افزایش خواهد داد ضمن اینکه بازیابی چوب طبیعی، هزینه های کلان نگهداری را در پی داشته و از این جهت استفاده از چوب پلاست برای مصرف کننده مقرون بصرفه خواهد بود.

چوب پلاست

ویژگی ها:

 1. مقاومت در برابر باکتری و میکروب
 2. مقاومت در برابر مواد شیمیایی
 3. مقاومت در برابر فرسودگی
 4. مقاوم در برابر خش
 5. مقاومت رطوبتی
 6. قابل شستشو
 7. عایق حرارتی
 8. عدم وجود بو و آلودگی
 9. غیر قابل اشتعال
 • مبلمان شهری:

از خصوصیات بارز پروفیل‌های چوب پلاست چوپکس، سطح مقاطع تخصصی جهت ساخت مبلمان فضای باز و سازه، از قبیل (نیمکت، گلدان، آلاچیق و پرگولا و…) می‌باشد. دوام بالا، مقاومت در برابر رطوبت و آفتاب، حس زیبای چوب و راحتی در نصب از مزایای پروفیل‌های چوب پلاستیک به دیگر مصالح می‌باشد.

چوب پلاست

ویژگی ها:

 1. مقاومت در برابر باکتری و میکروب
 2. مقاومت در برابر مواد شیمیایی
 3. مقاوم در برابر آتش
 4. مقاوم در برابر ضربه
 5. مقاومت در برابر فرسودگی
 6. مقاوم در برابر خش
 7. مقاومت رطوبتی
 8. ضد آب
 9. قابل شستشو
 10. عایق حرارتی
 11. ضد خوردگی
 12. ثبات رنگ و طرح
 13. عدم وجود بو و آلودگی
 14. عدم رشد کپک و قارچ
 • نرده و فنس کشی:

یکی دیگر ازکاربردهای چوب پلاست در نرده کشی و فنس کشی می باشد . تنوع در مدل و رنگ به همراه سرعت نصب بالا از نکات بارز این نوع محصول می‌باشد.کلاهک‌های ستون (هرمی، سرتخت، روشنایی) و پوشش پایه ستون از لوازمی است که به زیبایی هرچه بیشتر نرده چوبی کمک کرده است.

چوب پلاست

ویژگی ها:

 1. مقاومت در برابر باکتری و میکروب
 2. مقاومت در برابر مواد شیمیایی
 3. مقاوم در برابر آتش
 4. مقاوم در برابر ضربه
 5. مقاومت در برابر فرسودگی
 6. مقاوم در برابر خش
 7. مقاومت رطوبتی
 8. هزینه نگهداری خیلی کمتر در مقایسه با چوب سخت
 9. بدون هیچگونه انبساط و انقباض در شرایط مختلف آب و هوایی
 10. استقامت بسیار بالا،وزن سبک.مقاوم در برابر هر نوع ضربه و خش
 11. عایق کامل هر نوع اشعه و امواج رادیو مغناطیسی،صوت،گرما و سرما
 12. کاملا قابل شتشو و تمیز کردن با پاک کننده ها و مواد شوینده
 13. مقاوم در برابر نفوذ حشرات و جانورانی مانند موریانه،سوسک،بید و…
 • روف گاردن:

افزایش چشمگیر بهای ملک و همچنین عدم دسترسی به فضاهای دنج و آرام که همگی ناشی از توسعه بی‌رویه شهری بوده است موجب ورود مصالح سبک و بادوام همچون چوب پلاست برای ساخت بام سبز (Roof Garden) و ایجاد ارزش افزوده به فضاهای مسکونی، اداری و تجاری شده است.

چوب پلاست

ویژگی ها:

 1. 100%ضد آب و رطوبت
 2. غیر قابل اشتعال و مقاوم در برابر حریق
 3. عدم امکان بروز هر نوع جرقه و اتصال
 4. قابلیت ابزار پذیری خوب مانند چوب
 5. انعطاف پذیری بیشتر از چوب و MDF
 6. هزینه نگهداری خیلی کمتر در مقایسه با چوب سخت
 7. بدون هیچگونه انبساط و انقباض در شرایط مختلف آب و هوایی
 8. استقامت بسیار بالا،وزن سبک.مقاوم در برابر هر نوع ضربه و خش
 9. عایق کامل هر نوع اشعه و امواج رادیو مغناطیسی،صوت،گرما و سرما
 10. کاملا قابل شتشو و تمیز کردن با پاک کننده ها و مواد شوینده
 11. مقاوم در برابر نفوذ حشرات و جانورانی مانند موریانه،سوسک،بید و…
 12. امکان تولید به صورت رنگی و دارای قابلیت روکش کردن و رنگ کردن همانند چوب
 13. 100% قابل بازیافت و کاملا هماهنگ با محیط زیست،با ترکیب مواد چوبی و پلاستیکی
 14. مقاومت مکانیکی به طور متوسط 5 برابر چوب طبیعی،2تا3 برابر MDF و بیشتر از انواع پلاستیک
 15. مقاوم در برابر جذب و نفوذ هر نوع میکروب و باکتری،مقاوم در برابر نفوذ هر نوع اسید،مایعات و چربی ها
 16. مقاوم در برابر آتش
 17. مقاوم در برابر ضربه
 18. مقاومت در برابر فرسودگی
 19. مقاوم در برابر خش
 20. مقاومت رطوبتی

چاپ این مقاله

اجرای نمای خشک