پروژه های زیباآشیان پارس

021

جهت دریافت مشاوره تماس بگیرید

logo
Search
Close this search box.

ورق های HPL

ورق های HPL

ورق های HPL چیست ؟ مخفف (HIGH PRESSURE LAMINATE) صفحاتی هستند که از ترکیب لایه های سلولزی ؛ رزنیهای فنولیک به وجود می آیند .

این ترکیب پس از قرارگرفتن در دمای بالای 180 درجه سانتی گراد و فشار 80bar  تبدیل به صفحات محکم با مشخصات فنی ویژه می شوند .

سطوح نهایی این صفحات توسط لایه های رنگین (طرح چوب ، طرح سنگ ، طرح های دیجیتال ، رنگهای ساده و مرکب …) و پوشش ضد خش پوشانده می شوند . این ورق ها که با نام فرمیکا نیز شناخته می شوند ، از لایه های مختلف کاغذ کرافت تشکیل شده اند .

در فرایند تولید این ورق ها لایه های مختلف کاغذ کرافت به همراه روکش نهایی ورق به رزین های ترموست آغشته شده و در دما و فشار بالا به یک ورق متراکم و یکپارچه تبدیل می گردد . ورق های اچ پی ال (HPL) شرایط بسیار مناسبی را برای طراحی نما در اختیار طراح قرار می دهند .

نصب این ورق ها به عنوان یکی از مصالح نمای خشک آسان و سریع بوده ؛ در برابر عوامل جوی مانند تابش آفتاب تغییر رنگ نمی دهند ، وزن آنها سبک بوده و به آسانی نیز قابل شستشو هستند . با توجه به این مزایا و موارد بسیار دیگر می توان گفت ورق های اچ پی ال (HPL) گزینه مناسبی برای طراحی نمای ساختمان می باشند .

در طراحی نما با استفاده از ورق های اچ پی ال (HPL) بایستی به انتخاب روش مناسب با توجه به شرایط طراحی نما نیز دقت شود . به عنوان مثال از جمله مواردی که ممکن است استفاده از این مصالح مناسب را در طراحی نما محدود کند، محدودیت این گونه پنل ها در سطوح منحنی است . البته استفاده از ورق های اچ پی ال (HPL) در نماهای منحنی نیز امکان پذیر است . اما انتخاب ضخامت ورق و روش نصب آن در این چنین شرایطی از اهمیت ویژه ای برخوردار خواهد بود .

ورق های HPL
ویژگی ورق های HPL

ویژگی هایی از قبیل مقاومت بالا ، بی نیاز از شستشو ، خاصیت ضد خش ، مقاومت مکانیکی ، مقاومت بالا در برابر آتش سوزی ، کارکرد آسان ، نصب خشک ، خاصیت ضد باکتری و الکترواستاتیک از خواص فوق العاده این محصول به شمار می روند . مانند سنگ کدر نمی شود . مانند کامپوزیت کثیف نمی شود ، آتش نمی گیرد و نیازی به نظافت ندارند . مانند چوب ترموود نیازی به ریکاوری ندارد . مانند چوب پلاست دچار رنگ پریدگی نمی شود .

خصوصیات ورق های HPL
 
  1. مقاومت رطوبتی : ورقه های HPL به علت تراکم زیاد در برابر آب و بخار آب مقاوم است . ورقه ورقه نمی شود و ترک نمی خورد و در حالت غوطه ور در آب کمتر از 6 درصد جذب رطوبت میکنند و افزایش ضخامت ناشی از این جذب آب هم بسیار ناچیز است . به طوری که کمتر از 10 درصد می باشد.
  2. مقاومت حرارتی : ورقه های hpl  نسبت به شوک حرارتی مقاوم است و دمای خشک را تا 180 درجه سانتیگراد تحمل میکند . در برابر حرارت سیگار مقاوم است و اثری از آن باقی نمی ماند . ضریب انبساط خطی آن بسیار ناچیز است و تغییرات ابعادی در دمای بالا کمتر از 3 درصد میباشد .
  3. مقاوم در برابر الکتریسیته :به دلیل استفاده از چسب رزین فنولیک در تولید فرمیکا (h.p.l) در مقابل جریان الکتریسیته مقاوم است .
  4. مقاوم در برابر اسید های ضعیف : به دلیل استفاده ازچسب رزین ملامین در سطح لایه ورقه های HPL  در مقابل اسیدهای ضعیف (مثل باران های اسیدی) مقاوم است .
  5. خش ناپذیری: وجود لایه ملامینه نهایی در ضخامت HPL عامل مقاوم شدن این صفحات در مقابل خش پذیری است .
  6. مقاومت مکانیکی: ترکیب مقاومت خمشی و قابلیت ارتجاعی سبب مقاوم شدن ورق های HPLدر برابر ضربه های وارده میگردد . از این رو در نمای ساختمان ، سطوح ورقه های HPL در مقابل فشارهای گوناگون از جمله فشار باد از خود عکس العمل خوبی نشان می دهد .
کاربرد متنوع

خواص نامبرده شده باعت می شوند تا استفاده از این محصول در پروژه های نمای خارجی و داخلی ساختمان ها ، سرویس بهداشتی عمومی ورزشگاه ها ، بیمارستان ها ، آزمایشگاه ها ، صنایع آهن سازی ، صنایع کشتی سازی ، کابینت سازی ،آسانسورها ، انتخابی ایده ال به شمار می رود .

ابعاد ؛ ضخامت

ضخامت این نوع پانل می تواند 3،5،8،12 میلیمتر و یا بیشتر باشد ؛ اما جهت استفاده در طراحی نمای خارجی ضخامت های 6 و 8 میلیمتری توصیه می گردد . همچنین طول و عرض  استاندارد بین المللی آن 3050*1300 و 2800*1300 میلیمتر بوده ؛ اما با ابعاد دیگر هم در ایران تولید و وارد میشود .

صفحات HPL  کاربرد وسیعی در زمینه های گوناگون دارد . در حال حاضر استفاده ازورق هایی با ضخامت 10-6 میلیمتر برای پوشش های داخلی و خارجی ساختمان ها معمول است . تنوع بسیار مناسب در طرح و رنگ این ورق ها می تواند جایگزین مصالح دیگری همچون چوب و ورق های کامپوزیت آلومینیوم در طراحی نما باشد  اما قیمت تمام شده ، شیوه های نصب و اخیرا عدم استفاده از ضخامت مناسب در نمای خارجی باعث شده که امروزه استفاده از اچ پی ال تنها در پروژه های خاص صورت گیرد . رزین های بکار برده شده دراین رزین ها  با پایداری و مقاومت شیمیایی بالایی که دارند موجب چسبندگی ، پیوند پایدار و برگشت ناپذیر لایه های مختلف به کار گرفته شده در ورق های اچ پیال (hpl) می شوند . به همین دلیل اثرات مختلف جوی ، کمترتاثیری روی این ورق ها داشته و باعث کاهش کیفیت آنها با گذشت زمان نمی شوند .

روش شناخت کیفیت ورق های HPL
 
  1.  تراکم ورق : تراکم بالای ورق HPL یکی از مهمترین بخش این متریال می باشد .
  2.  احتراق ورق : از آنجا که در ساخت ورق های HPL از رزین استفاده می شود و این مواد یکی از گران تری مواد ساخت میباشد ، خالصی و ناخالصی آن باعث کیفیت و بی کیفیتی این محصول می گردد . همچنین با لمس و رویت نمیتوان جواب را پیدا کرد که آیا برند مورد نظر خودسوز است یا خیر . جواب این سوال در تست تراکم می باشد .
  3.  ورق داخلی یا بیرونی (elecrobeam) (uv) (exterior) (interior) : یکی از مهمترین قسمت های ورق های hpl  روکش آن میباشد که شامل طرح ها و رنگ های متنوع میباشد اما چطور میتوان اطمینان حاصل کرد که این روکش برای نمای بیرونی است یا داخلی ؟ همانطور که از نام interior  مشخص است این ورق برای کاربرد داخلی میباشد و چنانچه در نمای بیرونی استفاده گردد دچار رنگ پریدگی میشود . برای exterior کردن ورق های interior از یک لایه ملامینه یا میکروفیلم استفاده می گردد که به اصطلاح به آن uv  میگویند اما این کاردوام چندانی در نمای بیرونی ندارد چرا که همان لایه میکروفیلم در مقابل نور خورشید و کثیفی بسیار آسیب پذیر میباشد و در طول زمان دچار تیرگی می گردد . دیگر تکنولوژی exterior برای hpl  استفاده از روش electrobeam یا پرتودهی میباشد که این روش مقاومت پنل را بسیار بالا برده و مزایایی چون عدم تیرگی و کثیف شدن از بارزترین مزایای  این روش می باشد .
سیستم نصب :

سیستم نصب hpl  به دو دسته مشهود و نامشهود تقسیم می شود .

سیستم نصب مشهود :

  • سیستم پیچ و پرچ

سیستم نصب نامشهود:

چاپ این مقاله

اجرای نمای خشک