پروژه های زیباآشیان پارس

021

جهت دریافت مشاوره تماس بگیرید

logo

نما

این عکس مربوط به نما ساختمان می‌باشد.

کلمه “نما” از کلمه ایتالیایی “Facciata” سرچشمه می گیرد و به عنوان نمای بیرونی با تمام وجوه یک ساختمان تعریف می شود که در طول مسیر از کلمه ی لاتین “Facia” به کلمه فرانسوی “Facade” به معنای صورت یا نما تغییر شکل یافته است .

معنای لغوی نما

لغت نامه دهخدا :

آنچه که در معرض دید و برابر چشم است .

فرهنگ معین :

  • قسمت خارجی ساختمان
  • نماینده
  • صورت و ظاهر

در اصطلاح بنایان :

آنچه که از سوی بیرون دیده می شود .

تعاریف نما

نما هر چهره ای از ساختمان که با معماری خاصی تعریف می‌شود ؛ در واقع سیمای ساختمان و بهترین حالت ساختمان در برابر فضای بیرون به شمار می‌رود؛ چهره ی ساختمان، فاکتوری است که به ساختمان و ساکنان آن اعتبار و هویت می بخشد؛ نما عضو جداناشدنی از بدنه ی شهری است که نشان دهنده ی پر اهمیت ترین قسمت ساختمان و مولفه ی زیبایی معماری ساختمان می باشد .

نما مولفه زیبایی معماری ساختمان است.می‌تواند با ایجاد نظم در طرح، فضای خصوصی را از عمومی تفکیک کند. از پر اهمیت ترین و جدا ناشدنی ترین عضو بدنه شهری به شمار می‌رود.

هر وجه عمدتا عمودی پوشش ساختمان، مانند دیوار خارجی به عنوان یک اتصال دهنده به محیط بیرون عمل می کند. مانند سپری در برابر عوامل خارجی است؛ بدین گونه می توان از آن به عنوان اولین عامل بر خورد با دنیای بیرون نام برد.

در نهایت نما کارت ویزیت یک پروژه معماری است. زیرا یکی از نمادی ترین و قابل تشخیص ترین عناصری است. بخشی از حافظه جمعی می شود و سیمای ساختمان را به نمایش می گذارد .

نمای ساختمان

در یک تعریف ساده نمای ساختمان پوششی است که به ساختمان شکل و روح می دهد. و تصویر آن را ایجاد می کند. بنابراین می توان از آن به عنوان پوشش جلویی سازه نام برد که از ساختمان در برابر عناصر خارجی آسیب رسان به ساختار آن مانند: باران،باد،یخبندان و خورشید محافظت می کند.

این محفظه بیرونی، در راستای فراهم کردن رفاه ساکنان ساختمان،از کمترین انرژی ممکن برای حفظ محیط داخلی استفاده می کند که نشانگر منحصر به فرد بودن آن است.

همان دیدگاه خلاق معمار است که به عنوان مانعی برای جدا کردن فضای داخلی ساختمان از محیط خارجی  طراحی شده است.

در واقع این نمای ساختمان است که به ما می گوید سازه هدف خاصی برای ارائه دارد و باید متناسب با عملکرد آن باشد. از اهمیت آن می توان به زیبا سازی یک منطقه و شکل دادن به کالبد یک شهر اشاره کرد.

می توانید برای مطالعه ی بیشتر در این حوزه به قسمت اخبار و مقالات معماری مراجعه کنید .

نام و شماره موبایل خود را در کادر زیر وارد کنید تا کارشناسان زیباآشیان در اولین فرصت با شما تماس بگیرند!

ارتباط تلفنی 02166240094 09368000990

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرای نمای خشک