پروژه های زیباآشیان پارس

021

جهت دریافت مشاوره تماس بگیرید

logo
Search
Close this search box.

شیشه های سکوریت

شیشه نشکن

شیشه های سکوریت (ایمن) :برای ایجاد ایمنی در ساختمان های شیشه ای نیاز به این نوع شیشه به شدت احساس می شود چرا که شیشه سکوریت بسیار مقاوم در برابر ضربه و آتش بوده و در همین راستا اصطلاح ایمن برای این شیشه انتخاب شده چرا که در مقابل زلزله ها و نیروهای وارده ایمن می باشد .این شیشه با اعمال فرایندی حرارتی بر شیشه معمولی تولید می گردد .

شیشه های سکوریت

در ایتدا سوراخکاری ،برشکاری ، انجام گرفته سپس چهارلبه آن الماس کشی می شود و شیشه را درون کوره قرار می دهند و تا دمای 625 درجه سانتی گراد به آن گرما می دهند و شیشه را خارج می کنند و وارد قسمت خنک کننده می کنند.و تحت فرایندی با سرعت بسیار زیادی این شیشه را سرد می کنند ،اما اکر هدف ایجاد شیشه نیمه ایمن باشد پروسه به سرعت سرد کردن را به کندی انجام داده و شیشه را کم کم گرم می کنیم تا نیمه ایمن به دست آید.

شیشه های سکوریت

پس از سرد کردن سریع شیشه در میانه تنش کششی و در اطراف تنش فشاری بوجود می آید که با این امر به مقاومت شیشه افزوده می شود .این شیشه پس از شکست به ذرات مکعبی بسیار کوچکی تبدیل می شوند .کار با این شیشه بیشتر در مناطق بادگیر ،ساختمان های تجاری پارتیشن ها و فضاهای عمومی پر رفت و آمد می باشد.

موارد استفاده شیشه های سکوریت

شیشه سکوریت در جائیکه استحکام، مقاومت در مقابل حرارت و ایمنی مورد نظر باشد قابل استفاده می‌باشد. عموماً شیشه سکوریت در صنعت خودرو سازی برای مقابله از خورد شدن شیشه به قطعات بزرگ از شیشه سکوریت در سمت‌ها و عقب خودرو استفاده می‌گردد.

در جلو از شیشه لمینیت استفاده می‌گردد چرا که در هنگام ضربه نمی‌شکند.

هنگامی که پارامترهایی نظیر مقاومت مکانیکی و ایمنی اهمیت قابل ملاحظه پیدا می‌کند، شیشه مقاوم‌سازی شده (سکوریت) مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولترین مورد استفاده این شیشه بدین خاطر که پس از شکست، بصورت قطعات ریز در می‌آید در صنعت اتومبیل برای شیشه‌های جانبی و عقب مورد استفاده قرار می‌گیرد (برای شیشه جلو در عوض از شیشه لمینیت که هنگام شکست جدا نمی‌شود استفاده می‌گردد)

در لوازم خانگی با استفاده از ماشین آلاتی همچون سی ان سی‌ها و برش‌های تمام اتومات – دستگاهای واترجت – دستگاهای تراش با قابلیت تنظیم هر نوع برداشت – دستگاهای چاپ تمام اتوماتیک – کوره‌هایی از نوع کانوکشن – و غیره می‌تواند انواع شیشه‌های هودطرح دار با هر نوع برش اعم از پنل و بدنه– سینک‌های شیشه‌ای با طرح‌های کار شده بر روی شیشه – اجاق گاز رومیزی و فر توکار و یخچال – شیشه‌های تزیینی را تولید نمود.

در ساختمان‌سازی شیشه سکوریت برای سازه‌های بدون قاب مانند در ورودی یا هر مکانی که احتمال صدمه زدن به انسان را داشته باشد قابل استفاده است.

از دیگر موارد می‌توان به استفاده از شیشه سکوریت در ادارات اشاره کرد. اصولاً در ادارات به دلیل اینکه در سیستم‌های مدرن ترجیح داده می‌شود که فضاها به یکدیگر دید داشته باشند، استفاده از شیشه رایج شده. اما نکته اینجاست که شیشه معمولی دارای خطرات بسیار زیادی است و در صورتی که آسیبی ببیند، خطر جانی زیادی دارد. اما شیشه سکوریت این خطر را تا حد زیادی رفع کرده و در صورت شکستن، به قطعات بسیار ریزی تبدیل می‌شود که خطر جانی ندارند.

چاپ این مقاله

اجرای نمای خشک