پروژه های زیباآشیان پارس

021

جهت دریافت مشاوره تماس بگیرید

logo
Search
Close this search box.

سنگ گرانیت

سنگ گرانیت

سنگ گرانیت یکی از سخت ترین سنگ های موجود در کره زمین است که تنها سنگ های سخت تر از آن الماس ، یاقوت ، یاقوت کبود است.بدین ترتیب گرانیت یخاطر پایداری  رنگ و بافت و هزینه های پایین تولید و نگهداری مورد اسفاده بیشتری قرار می گیرد.گرانیت در مقابل دمای بالا ،خراشیدگی ،و لکه گیری بسیار مقاوم و پایدار است و در بسیاری از تبلیغات و ساختمان های بسیار مهم مورد استفاده قرار می گیرد .

گرانیت

از سنگ گرانیت به عنوان متریال شومینه ، پله ، جاده ، جدول کنار جاده ، تراس ، سنگ فرش ، و فضای عمومی استفاده می شود . گرانیت یکی از بهترین سنگ های دنیا برای میز آشپزخانه است .پرا که از گذشته به عنوان یکی از سنگ های مورد علاقه سنتی و بشمار می رفته است .این سنگ رنگ منحصر به فرد،مقاوم و ماندگاری بسیار بالایی داشته که به ارزش آن می افزاید .

گرانیت

روی سنگ گرانیت یه باور غلط برای سالها وجود داشت و آن استفاده از سنگ گرانیت برای پیشخوان آشپزخانه بود .بعد از مدتی محققان به این باور رسیدند که داخل گرانیت باکتری هایی وجود دارد که موجب آلوده کردن غذا می شود .اما بعد از مدتی محققان و دانشمندان متوجه این قضیه شدند که از خود گرانیت نیز می شود به عنوان دارو استفاده کرد .

گرانیت

مواد تشکیل دهنده گرانیت به کوارتز ،فلداسپار و میکا و مواد معدنی تقسیم بندی شد.گرانیت دارای صدها رنگ متفاوت است و از معدن هایی در آمریکا ،کاناندا،برزیل ،چین ، آفریقا ، نروژ ، هند ، آرژانتین ، پرتغال ، ایتالیا ، فنلاند ، روسیه ،اسپانیا و غیره گرفته می شود.گرانیت به دلیل دانه های رنگی متفاوت رنگ های معدنی متفاوتی را بوجود می آورد.

سنگ گرانیت

کاربرد گرانیت:

کاربرد گرانیت به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم می شود .برای استفاده از گرانیت در داخل فضای داخلی معمولا گرانیت را به طور کامل پولیش داده اما برای ایجاد هماهنگی با رویه ی فضای بیشتر کارخانه ها در حال تولید متریال صیغلی و بدون پولیش و یا مواد با رویه بسیار سخت و بافت ضمخت هستند.در فضای داخلی هم استفاده از گرانیت در کف و بدنه به علت طول عمر بسیار بالا و مقاومت خوب در مقابل سایش قابل استفاده است. البته این مزایا برای ساختمانهای اداری و عمومی و یا در ساختمانهای خصوصی در قسمت های عمومی بیشترین تطابق را دارد.باید توجه داشت که در کاربرد گرانیت در فضاهای داخلی، بحث گرم و سرد بودن رنگ و مسائلی از این قبیل که بسیار مورد توجه معماران و طراحان است، مهم و تأثیرگذار است.

سنگ گرانیت

از گرانیت نیز در فضای خارجی نیز با متریال های متنوعی استفاده می شود.بدین صورت که پنل های گرانیتی اماده شده  می تواند به صورت اسلب و در هر اندازه مورد نیاز با امکان برش به دست کارفرما برسد.سنگ گرانیت با فرآوریهای مختلف آن برای تمامی فضاهای کاربری اعم از نما، راه پله، فضاهای عمومی و خصوصی، پارکینگ و فضای باز کاربرد دارد.

 سنگ گرانیت در نما:

از آنجا که نمای ساختمان به خصوص در شهرهای بزرگ در ارتباط مستقیم با تغییرات جوی و آلودگی هاست یکی از بهترین انتخاب ها گرانیت است.در مواقعی که سنگ گرانیت با رنگ روشن در نما کار شود آب برف و باران جذب شده توسط سطح سنگ گرانیت نما تا چند روز سنگ را دو رنگ کرده و نما به صورت لکه لکه دیده می شود. علت این پدیده جذب آب در قسمتهایی از سنگ و از دست دادن آب در قسمتهای دیگر سنگ است که این موضوع در سنگهای تیره اتفاق نمی افتد.

سنگ گرانیت به علت سخت بودن و کم بودن خلل و فرج آن و جذب آب بسیار کم، دوغاب را به خوبی جذب نمی کند و به همین علت معمولا چسبندگی کافی بین سنگ و دوغاب بوجود نمی آید. این موضوع باعث افتادن سنگهای گرانیت در نما می شود. این اشکال گرانیت با بستن و مهار کردن سنگ گرانیت تا قسمت زیادی برطرف می شود. چنانچه این کار با چاک دادن سنگ و بستن آن با سیم گالوانیزه قبل از دوغاب ریزی انجام گیرد «اسکوپ» نامیده می شود. روش دیگر آن «نصب خشک» است که جزئیات متفاوتی دارد و امروزه بسیار رایج است.

در حال حاضر در ایران استفاده از گرانیت برای نما نسبت به سالهای قبل از مُد افتاده و استفاده از آن به صورت های جدید کاربرد دارد ولی از منظر زیبایی شناسی ترکیبی، کماکان بسیاری از معماران از آن استفاده می کنند. در این مورد خلاقیت معماران حرف اول را می زند.

چاپ این مقاله

اجرای نمای خشک