پروژه های زیباآشیان پارس

021

جهت دریافت مشاوره تماس بگیرید

logo
Search
Close this search box.

سنگ طبیعی

سنگ طبیعی

سنگ طبیعی یکی از مواد و مصالح پایه ساختمان سازی -گرفته شده از پوسته زمین است که متناسب با کاربرد آن در ساختمان سازی ، مجسمه سازی ، دکوراسیون داخلی و … به کار برده می‌شود. هر سنگ، تشکیل شده از یک یا چند نوع مواد معدنی است که این مواد معدنی خواص فیزیکی و شیمیایی آن شامل رنگ، استحکام و مقاومت را بوجود می‌آورد. سنگ‌های طبیعی از نظر فرایند تولید به سه دسته آذرین ، رسوبی و دگردیسی تقسیم می‌شوند.

سنگ‌های مشابه  :

  • گرانیت و بازالت سنگ‌هایی بلورین از نوع آذرین هستند که حاصل روان شدن سیلیکات مذاب بر روی پوسته یا درون زمین می‌باشند. (آذرین درونی ، بیرونی)
  • سنگ آهک ، تراورتن، ماسه سنگ، دولومیت، مرمر–آهک، و سنگ رس سنگ‌هایی لایه لایه از نوع رسوبی هستند که از روی هم قرارگرفتن ارگانیک یا غیر ارگانیک املاح در سایز‌ها و شکل‌های مختلف تشکیل می‌شوند.
  • کوارتیزیت، سرپانتین، مرمر کریستالی و اسلیت سنگ‌هایی از نوع آذرین یا رسوبی می‌باشند که طی فرایندی تحت فشار و دمای زیاد مورد دگردیسی قرارگرفته و سنگی دیگر با خواص متفاوت از گونه اول به وجود آورده‌اند.

سنگ نمای ساختمان:

سنگی که در نمای ساختمان مصرف می‌شود باید در برابر تاثیرات جوی پایداری باشد؛ آب در آن نشت نکند و اثر فیزیکی و شیمیایی نداشته باشد. سختی آن کمتر از ۳، تاب فشار آن کمتر از N/mm2 ۸۰ و وزن فضایی آن کمتر از ۲t/m نباشد.

گرانیت: یکی از سخت ترین سنگ‌های موجود در کره‌ی زمین است که فقط یاقوت ، الماس و یاقوت کبود از آن سخت‌تر است. این سنگ طبیعی در مقابل دمای بالا، خراشیدگی و لکه گیری بسیار مقاوم و پایدار است.(ادامه مطلب)

سنگ طبیعی گرانیت
گرانیت

سنگ آهکCaco3: خالص آن بلوری و بی رنگ است و درجه سختی آن ۳ و وزن ویژه‌ی آن t/m3  ۲/۷۱ که بسیار کمیاب می‌باشد . اما به طور طبیعی سنگ آهک  غیر بلوری و ناخالص یافت می‌شود.

سنگ طبیعی

تراورتناز آب چشمه‌های پیرامون آتشفشان‌ها ته نشین شده است. هنگام ته نشینی، کُندروانی آب آهک دار چشمه به اندازه‌ای بوده که ناهمواری‌های بستر خود را پر نکرده است. از این رو در این سنگ سوراخ‌های پیوسته در جهت روان شدن آب به جا مانده است.(ادامه مطلب)

سنگ طبیعی

مرمرمرمر نسبتا سنگ سختی است و خواص مشابه سنگ آهک را دارد . چرا که از دگرگون شدن سنگ آهک درست شده است. سنگ مرمر در بسیاری از مناطق ایران یافت می‌شود . (ادامه مطلب)

سنگ طبیعی مرمر
سنگ طبیعی مرمر

چاپ این مقاله

اجرای نمای خشک