پروژه های زیباآشیان پارس

021

جهت دریافت مشاوره تماس بگیرید

logo
Search
Close this search box.

سنگ تراورتن

سنگ تراورتن:

سنگ تراورتن یک سنگ رسوبی است که در چشمه های آب گرم تشکیل می شود .و گاهی در غالب تراورتن مرمر یا سنگ آهک در نظر گرفته می شود. سنگ تراورتن از نظر ترکیبات شیمایی بسیار مشابه سنک آهک معدنی است .هر دو تشکیل شده از کلسیم کربنات هستند. اما تراورتن متخلخل بوده و اشکال و الگوهای متنوعی دارد.سنگ تراورتن می تواند به گونه ای برش بخورد که نمایانگر رگ ها و اشکال زیرین باشد. بدین ترتیب قابلیت برش طولی در تراورتن موجب نمایان شدن الگوهای گلدار می شود.

سنگ تراورتن

سنگ تراورتن داری حفرهای بسیار زیری است که به طور طبیعی در تمام سنگ ها وجود دارد که جهت بالابردن مقاومت آن از دوغ آب جهت پر کردن این حفرها استفاده می شود .از سنگ تراورتن برای شومینه و اطراف آن ،سینک ، نمای بیرونی ساختمان ، و غیره استفاده می شود .همچنین سنگ تراورتن برای طراحی اطراف باغچه و یا مسیرهای پیاده روی  مورداستفاده قرار می گیرد چرا که در بیشترین فضاهای بیرونی هدف طرح ایجاد فضای طبیعی است سنگ تراورتن بهترین گزیته محسوب می شود .همچنین تلفیق تراورتن با سایر سنک های طبیعی برای جذب نگاه بیننده بسیار پر طرفدار است.

سنگ تراورتن

ساختار سنگ تراورتن:

ساختار شیمیایی سنگ های تراورتن تحت تاثیر عبور آب های گرم از بین طبقات سنگ های کربناتی بویژه آهک بوده است .این سنگ ها بدلیل اسیدی بودن، کربنات کلسیم حل شده و به صورت محلول کربناتی و بی کربناتی به سطح زمین آورده می شود.در سطح زمین به علت افت فشار ،کاهش حرکت آزاد شدن دی اکسید کربن و همچنین تبخیر بلورهای کلسیتی تشکیل شده و به صورت لایه ها از چندسانتی متر تا چندین متر متغیر است

وجود ناخالصی هایی در رسوب مانند آهن دو ظرفیتی ،آهن سه ظرفیتی ، منگنر،سلیس ، مواد آلی باعث ایجاد تنوع رنگی می شود.رنگ های تراورتن شامل سفید ،شیری ، کرم ، بژ،صورتی ، قهوایی ، طلایی ، زرد، لیمویی ، قرمز ، و سبز می باشد . و در بین آن سفید با رگ های رنگی و تخلخل های یکنواخت با کیفیت تر از دیگر تراورتن ها هستند.

سنگ های تراورتن به دلیل وجود حفرهای موجود عایق بسیار خوبی برای حرارت و اصوات می باشد .که بدلیل داشتن همین حفرها از سقوط سنگ پس از نصب توسط ملات های سیمانی جلوگیری می کند.

چاپ این مقاله

اجرای نمای خشک