پروژه های زیباآشیان پارس

021

جهت دریافت مشاوره تماس بگیرید

logo
Search
Close this search box.

سرامیک پرسلان

دانلود مقاله سرامیک پرسلان

سرامیک پرسلان رشته ی گسترده ای است از شیمی سیلیکات ، که در نیم سده گذشته به ویژه پس از جنگ جهانی دوم ، بر پایه دانش شیمی و پختن ، استوار شده و پیشرفت می کند. سرامیک نام گروهی خاک های شکل گرفته ای است که ، در گرمای 900 تا 2000 درجه پخته شده و شکننده باشند.

پانل پرسلان:

پانل سرامیک پرسلانی، سرامیک‌هایی با ضخامت کم هستند که از رس، سیلیس، حلال، مواد رنگی و دیگر مواد ساخته شده و معمولاً در کف، دیوار و نماها به کار می‌روند. این سرامیک‌ها از طریق فرآیندهای خرد و الک کردن، تغییر شکل دادن، خیس کردن و غیره ساخته می‌شوند و معمولاً در دمای محیط، با فشار و تزریق ذوب یا فرآیندهای دیگر قالب‌ریزی می‌شوند.بلافاصله آنها را خشک کرده و متعاقبا در دمای بالا ذوب می کنند. سطوح و جناحین پرسلان آب را جذب نمی کند(کمتر یا مساوی 0.5%). به سرامیک های پرسلان یک لایه الیاف شیشه ای با چسب پلیمری چسبیده شده است تا در صورت شکسته شدن از هم باز نشود.

انواع سرامیک پرسلان :

1- Full body :

سرامیک های پرسلانی گروه فول بادی یا همان سرامیک های تمام بدنه:در این نوع سرامیک ها سطح و بدنه محصول دارای رنگ یکسان می باشد. این ویژگی بعد و عمق بیشتری به محصول می دهد و در مواردی که در اثر ضربه سطح سرامیک دچار آسیب شود چون رنگ سطح و بدنه سرامیک یکسان می باشد آسیب قابل تشخیص نیست. سرامیک های فول بادی بهترین محصول برای فضاهای پرترافیک می باشند. مضافاً اینکه این سرامیک ها در کنج های بیرونی و برگشت به دلیل یکسانی رنگ بدنه و سطح عملکرد بسیار بهتری از سرامیک های معمولی دارند.

سرامیک پرسلان
2. Colored body :

سرامیک های پرسلانی گروهColored body:در این نوع سرامیک ها رنگ سطح و بدنه مثل سرامیک های فول بادی همرنگ نبوده و با اختلاف جزئی در آن طیف قرار دارد. در این گروه، بدنه دارای رنگ نزدیک به سطح بوده و سطح سرامیک نیز دارای رنگ و طرح و چاپ مختلف می باشد. سرامیک های استراکچردار نیز در این گروه قرار می گیرند. این گروه سرامیک ها نیز مانند سرامیک های فول بادی به دلیل نزدیکی رنگ بدنه با سطح در موارد آسیب دیدگی سرامیک و نیز در کنج های بیرونی و برگشت ها عملکرد بهتری دارند. انواع سرامیک های لعاب مات ترافیکی این گروه نیز بعد از سرامیک های گروه فول بادی برای محل های پرترافیک ماندگاری بالایی دارند.

سرامیک پرسلان
3. Normal body :

سرامیک های پرسلانی Normal body:در این نوع سرامیک ها بدنه پرسلان عادی فاقد رنگ محصول از رنگ های بدنه تشکیل شده و سطح آن دارای رنگ و طرح متفاوت می باشد. بدین صورت که بر روی یک بدنه یکسان طرح و رنگهای مختلفی چاپ می شود. این نوع سرامیک ها از نظر قیمت در سطح پایین تری نسبت به دو گروه دیگر قرار دارند. در حال حاضر تولیدات اغلب کارخانجات داخل کشور از این گروه محصول می باشد. این گروه محصول به دلیل سهولت در تولید و پایین بودن قیمت توسط تولیدکنندگان داخلی تولید می گردد. شایان ذکر است بدلیل نوسان رنگ خاک های معدن و عدم استفاده از رنگ در بدنه این محصولات نوسان SHADE در هر دوره تولید ممکن است شدیدتر باشد.

سرامیک پرسلان

سرامیک های نما از نظر شیوه تولید به دو دسته تقسیم می شود:

1) روش اکسترودی: این سرامیک ها یه عنوان گروه A مشخص می شوند که بدنه آن در حالت مومسان به وسیله اکسترودر شکل داده می شود و به صورت یک توده در می آیند. سپس توده بدست آمده به صورت سرامیک هایی با ابعاد تعیین شده برش داده می شود.
2) روش پرس خشک: این سرامیک ها بعنوان گروه B مشخص می شوند و کاشی هایی هستند که از مخلوط بدنه نرم شده در داخل قالب و با فشار بالا شکل داده شده اند.(کاشی های سرامیکی سازمان ملی)

از نظر شکل ظاهری سرامیک ها به دو دسته سرامیک های توپر و سرامیک های مجوف تقسیم می شوند.

سرامیک توپر:

این سرامیک ها گونه ای از سرامیک های پرسلانی هستند که جذب آب بسیار پایینی داشته و معمولا در قطعات 60 در 120 برش زده می شوند.

سرامیک مجوف:

این نوع سرامیک خشک پرسلانی با داشتن سوراخ هایی در ضخامت خود مزیت های عایق بندی بیشتری دارند .زیرا هوای موجود در حفره‌های خالی (cavity) از نفوذ هوای سرد یا گرم از طریق بدنهٔ سرامیک جلوگیری می‌نماید و نقش عایق را در ضخامت سرامیک خشک پرسلانی بازی می‌کند. به دلیل سوراخ‌های موجود در بدنهٔ سرامیک، درصد قابل توجهی از حجم سرامیک خشک پرسلانی شامل هوا خواهد بود که این موضوع باعث کاهش وزن بخش پوشش نمای خشک یا (cladding) می‌گردد.

سرامیک پرسلان

سرامیک پرسلان کاشی کاملا شیشه ای با درصد جذب آب مساوی یا کمتر از % 0.5 درصد جرمی شامل گروه های AIa BI a , طبق استاندارد ملی ایران ISIRI25.

خواص سرامیک پرسلانی

  • جذب آب پایین (لک پذیری پایین)
  • تلرانس ابعادی مناسب (دارای ابعاد دقیق)
  • عدم محدودیت تامین ( امکان تهیه سرامیک با رنگ یکنواخت درمتراژ زیاد)
  • وزن پایین ( وزن مخصوص 2200kg/m3)
  • ضخامت کم
  • عدم رنگ پریدگی( مقاومت دربرابر عوامل جوی و مواد شیمیایی )
  • رنگ و طرح نا محدود(تنوع طرح و رنگ)

چاپ این مقاله

اجرای نمای خشک