پروژه های زیباآشیان پارس

021

جهت دریافت مشاوره تماس بگیرید

logo
Search
Close this search box.

دیوار ترومب

دیوار ترومب ( Trombe wall) که به آن دیوار ذخیره ساز یا دیوار گرمایش خورشیدی نیز گفته می شود ،نوعی دیوار ذخیره ساز حرارتی می باشد که از یک دیوار تیره رو به جنوب از جنس مصالح بنایی تشکیل یافته و  با شیشه های عمودی پوشانده می شود.از انجا که سطحی از دیوار که رو به خورشید قرار گرفته است یا با یک پوشش انتخابگر (ورقه سیاه رنگ ) پوشانده شده و یا با رنگ تیره , رنگ می شود ، این سطح در طول روز نسبتا گرم شده و باعث جریان گرما به سمت دیوار می گردد.از انجا که دیوار ترومب نسبتا ضخیم می باشد. اغلب 12 اینچ(30 سانتیمتر)- و تاخیر زمانی گرما در ان نسبتا طولانی است گرما تا هنگام عصر به سطح داخلی دیوار نمی رسد.شبها تابش حرارت از دیوار، فضای منزل را گرم می نماید.

دریچه هایی در بالا و پایین دیوار ترومب وجود دارند که به گرما اجازه جریان یافتن از این دیوار و شیشه به داخل منزل را می دهند.

– برای ایجاد گرمایش در فصول سرد، فضای داخلی به صورت زیر گرم میشود :

 • در روز، به روش جابه جایی جریان هوا از طریق دریچه های کنترل جریان هوا
 •  و در شب از طریق تشعشع دیوار داخلی

-دریچه ها در روز باز می شوند و از دریچه پایینی ، هوای سرد اتاق وارد فضای بین دیوار ترومب و شیشه خارجی شده و پس از گرم شدن بالا می رود .سپس هوای گرم شده از دریچه بالایی ، وارد اتاق می گردد . بدین ترتیب در زمستان هوای اتاق در روز به روش جابه جایی جریان هوا گرم می شود .

-در شب نیز برای گرمایش فضا دریچه های بالایی و پایینی را می بندند و دیوار ترومب حرارت جذب شده در طول روز را پس از طی زمان تاخیر از طریق تشعشع به داخل فضا آزاد می سازد.

دیوار ترومب میزان مصرف انرژی را تا 30 درصد کاهش می دهد از همین رو دیوار ترومب یکی ازعناصر مهم معماری سبز است .دیوار ترومب برای اولین بار توسط مخترعی فرانسوی در اواخر ۱۹۵۰ میلادی و سپس در آزمایشگاه در ایالت نیومکزیکو در آمریکا ساخته شد.

دویوار ترومب
مزایا و معایب سیستم های Trombe Wall
مزایا
 • نوسانات دمای داخلی در سیستم های با بهره غیر مستقیم نسبت به سیستم های با بهره مستقیم 10 درجه فارنهایت تا 15 درجه فارنهایت است. دیوارهای ترومب نسبت به سایر سیستم های گرمایشی با بهره غیر مستقیم در حفظ دمای داخلی ثابت عملکرد بهتری دارند.
 • در میان استراتژی های گرمایش خورشیدی غیر فعال ، دیوارهای Trombe می توانند رابطه بین انسان و محیط طبیعی را هماهنگ کنند و به دلیل مزایایی مانند پیکربندی ساده ، کارایی بالا ، هزینه کارکرد صفر و غیره به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند.
 • در حالی که روشهای خورشیدی غیر فعال می توانند تقاضای گرمایش سالانه را تا 25 کاهش دهند به طور خاص استفاده از دیوار Trombe در ساختمان می تواند علاوه بر سازگار بودن با محیط زیست ، مصرف انرژی ساختمان را تا 30٪ کاهش دهد.
 • به همین ترتیب ، اگر دیواری از ترومب به پاکت ساختمان اضافه شود ، می توان صرفه جویی در گرمایش انرژی 36/16 درصد را به دست آورد.
 • تابش خیره کننده ، تخریب اشعه ماوراlet بنفش یا کاهش حریم خصوصی در شب مشکلی در سیستم دیواری Trombe با ارتفاع کامل ندارد.
 • همانطور که در قسمت طراحی و ساخت دیوارهای ترومب دیده می شود ، عملکرد دیوارهای ترومب برای انواع پارامترهای طراحی و آب و هوا به خوبی مشخص می شود. سایر تغییرات احتمالی می تواند افزودن یک تخته عایق سفت و محکم به منطقه پی و پرده های عایق بین شیشه و جرم حرارتی برای جلوگیری از انتقال گرما به داخل ساختمان در دوره های نامطلوب یا اتلاف گرما از دیواره ترومب به پایه ، یا افزودن سیستم تهویه به داخل سیستم دیواری (اگر دیوار دارای دریچه های بالا و پایین است) برای انتقال گرمای اضافی توسط همرفت هوا که مطلوب است گردش هوا به طور مساوی انجام شود.
 • تحویل انرژی به یک فضای زندگی بیشتر از یک سیستم با بهره مستقیم قابل کنترل است. می تواند از طریق همرفت برای تأمین بارهای روز فوراً باشد یا از طریق هدایت و تشعشع مجدد از جرم حرارتی داخل سطح تأخیر یابد تا بارهای شب را تأمین کند.
 • استفاده های متعدد از اجزای انرژی خورشیدی کمک زیادی به کاهش کل کار و هزینه مواد ساخت یک ساختمان منفعل گرم می کند.
 • حوضچه های سقف ، به عنوان یکی دیگر از استراتژی های گرمایش خورشیدی منفعل ، با ساختمانهای چند طبقه به خوبی کار نمی کنند زیرا فقط طبقه آخر در تماس گرمایی مستقیم با سقف است. با این حال ، دیوارهای ترومب می تواند سازه باربری ساختمان ها باشد ، بنابراین نمای جنوبی که در هر طبقه قرار دارد می تواند از مزایای سیستم دیواری ترومب استفاده کند.
 • در مقایسه با سایر سیستمهای خورشیدی غیرفعال ، استفاده از دیوارهای Trombe در ساختمانهای تجاری با بار داخلی قابل توجه (افراد و تجهیزات الکترونیکی) به دلیل تأخیر زمانی در انتقال انرژی از طریق دیوار به فضا مفید است. از آنجا که توده حرارتی به ظرفیت خود رسیده و در ساعات شب قادر به انتقال گرما است ، با ایجاد مشکل احتمالی گرمازدگی در ساعات اشغال شده ، فضا بیشترین سود را خواهد برد.
معایب
 • از آنجا که دیوار Trombe در یک عنصر ساختمان فقط نمای جنوبی رو به جلو است ، در مقایسه با استخرهای سقف یا سیستم های بهره مستقیم ، تأثیر آن در طراحی کلی ساختمان محدود است.
 • دسترسی بصری به خارج در دیواره های Trombe با ارتفاع کامل از بین می رود مگر اینکه سیستم با یک سیستم یا افزایش پنجره مستقیم ترکیب شود که امکان اتصال بصری بین داخل و خارج را فراهم می کند.
 • دیوار پوش ها یا انواع دیگر پوشش ها بر روی دیوارهای ترومب مجاز نیستند که تابش ساطع شده از سطح داخلی دیوار را در شب مسدود نکنند.
 • به احتمال زیاد ، مهم است که اطمینان حاصل کنید که فضای زندگی پشت دیوارهای ترومب به اندازه کافی از دیوار ، نورگیر یا پنجره های دیگر دیوارهای اتاق است تا بتواند نور روز را تأمین کند و از کم نور شدن این فضاها جلوگیری کند.
 • اگر دیواره ترومب با دریچه های بالا و پایین ساخته شود ، دریچه بالایی بر روی توده حرارتی می تواند هوای گرم شده را از فضای گرمتر داخلی به فضای هوای سردتر بین جرم و لعاب (سیفون معکوس) در شب بکشد. برای جلوگیری از این اتفاق ، لازم است از میراگرهای عقب استفاده کنید.
 • اگرچه تهویه تابستان می تواند به طور کلی به بهبود شرایط ناخوشایند کمک کند ، اما در مناطق نزدیک به خط استوا جای سوال است. از این رو ، عایق بندی و سایه اندازی دیواره Trombe برای به حداقل رساندن بیش از حد گرم شدن هوا در طول تابستان بسیار مهم می شود.
 • این یک سیستم بسیار وابسته به آب و هوا است و همچنین مشخص شده است که روزهای مختلف درجه حرارت و سطح تابش خورشیدی نقش مهمی در صرفه جویی در انرژی و کاهش انتشار CO2 دیواره های ترومب دارند. حتی اگر دیوار Trombe ساخته شده در منطقه گرم و تابستان و گرم و زمستان صرفه جویی بیشتری در انرژی در واحد سطح دیوار در مقایسه با یک دیوار معمولی در شرایط گرمایش ایجاد کند ، به دلیل کمترین تابش خورشید در طول فصل گرما ، ضعیف ترین عملکرد اقتصادی را نشان می دهد.
 • این یک سیستم وابسته به کاربر است که می تواند مسئولیت استفاده روزانه از عایق های متحرک یا کرکره باشد.
 • برای دستیابی به حداکثر عملکرد سیستم های دیواری Trombe ساخته شده در مناطقی که کاربران محلی با این سیستم آشنا نیستند ، مهم است که با مدل سازی نمونه اولیه یا ارائه یک راهنمای کاربرپسند که عملکرد دستی را نشان می دهد ، به مشکلات سازگاری افراد محلی رسیدگی کنید. دیوار در فصول یا روزهای مختلف این مشارکت می تواند به پذیرش ایده دیوار Trombe پس از پروژه منجر شود و تولید محلی آن را برای محلی ها آسان تر کند.

چاپ این مقاله

اجرای نمای خشک