سوالات نمای خشک :

نمای خشک چیست؟

نمای خشک یک سیستم نصب سبک با اتصالات خشک(بدون ملات) برای پوشش نما به سازه ساختمان است. مصالح نما پوسته ای را تشکیل می دهند که مقداری از دیواره ی اصلی ساختمان فاصله دارد.

یک نمای خشک از لایه های متعدد به هم پیوسته ای تشکیل شده است که این لایه ها شامل:

پوشش بیرونی نما

فضای تهویه

لایه عایق

دیواره ی داخلی ساختمان می باشد. همه لایه ها به وسیله سازه های فولادی و آلومینیومی به سازه ساختمان متصل شده اند.

نمای خشک

نمای خشک

تفاوت فنی بین دیوار معمولی و نمای خشک چیست؟

نمای خشک یک پوسته خارجی برای نما فراهم می آورد که از ساختمان، مانند سپری در مقابل عوامل جوی محافظت می کند و باعث خروج رطوبت و افزایش کارایی عایق حرارتی در مقایسه با نمای معمولی می شود.

پوشش بیرونی از ساختمان جدا است و علی رغم تابش مستقیم نور خورشید و برخورد مستقیم قطرات باران به نما، این پوشش به عنوان یک دیافراگم عمل کرده و از ساختمان در برابر عوامل جوی محافظت می کند؛ در واقع جدا کننده قسمت داخلی و بیرونی می باشد. نصب لایه عایق به صورت پیوسته در جهت پوشاندن دیواره ساختمان باعث حفظ یکنواختی دما در تمام سطح می شود و از مشکلات ناشی از ایجاد پل های حرارتی  و قطع شدن عایق کاری حرارتی اطراف تیر و ستون ها و محل اتصالات آنها به یکدیگر که در دیوار های معمولی بوجود می آید، جلوگیری میکند .

فضای تهویه چه نقشی در نمای خشک ایفا می کند؟

در نمای خشک، فضای تهویه اساساً برای جدا کردن پوسته بیرونی نما از دیوار ایجاد می گردد.

این فضا نقش محافظت دیواره و فراهم آوردن فضایی جهت جمع آوری و دفع آبهای مویینه را برعهده دارد. پوشش رویه همانند محافظی بر روی دیوار عمل می کند و از نفوذ رطوبت جلوگیری به عمل می آورد.

جریان هوا از طریق محل های تعبیه شده در پایین نما وارد فضای تهویه می شود؛ به وسیلۀ آفتابی که به بنا می تابد و همچنین گرمای فضای داخل ساختمان، گرم می شود و درنهایت از بالای نما خارج می شود. این گردش هوا مرتباً باعث خارج شدن رطوبت می شود و به دیواره های ساختمان، فرصت نفس کشیدن می دهد، از حبس شدن بخار آب و رطوبت و در نتیجه از ایجاد بوی نامطبوع در فضای ساختمان جلوگیری می کند.

دلایل فنی انتخاب نمای های خشک با پوشش پرسلان چیست؟

توسعه ی پرسلان موجب تولید اسلب های بزرگ گشته که به راحتی با مواد چسبی  قابل نصب بر روی دیوار نیست.  بنابراین نصب مستقیم آن به دلیل جابجایی های ساختمان، انقباض و انبساط و تفاوت ضریب انبساط حرارتی بین اجزای ساختمان توصیه نمی شود. از طرف دیگر نمای خشک با اسلب های پرسلانی یک سیستم تهویه کارا با اجزای مقاوم در برابر آب و بخارآب، بدون نیاز به بند های نمایان بر روی دیوار به وجود می آورد.

فواید نمای خشک با پنل های سرامیکی کدامند؟

تلفیق نمای خشک با اسلب های پرسلان موجب ایجاد سیستم کارا با پوشش بیرونی برای نما می شود. این امر باعث بالا رفتن استاندارد های زندگی شود و نیاز به انرژی، برای سرد یا گرم کردن محیط داخل را تا حد چشمگیری کاهش می دهد. از آنجایی که سرمایش بسیار گران‌تر از گرمایش است، یک دیوار تهویه ‌شده در هوای گرم که تحت تابش اشعه خورشید قرار می‌گیرد بسیار کارآمد است. استفاده از اسلب های پرسلان هزینه تعمیر و نگهداری را تا حد امکان کاهش می دهد. پرسلان جذب آب بسیار پایین و مقاومت بسیار بالایی دارد. فضای تهویه دارای کانال هایی بین لایه عایق و پوسته ی نما است که گردش هوا در آن به راحتی اتفاق افتاده و سایر المان های نما، داخل این کانال ها پنهان می شوند.

میزان فضایی که برای عبور تاسیسات، از داخل نمای خشک می توان استفاده کرد چقدر است؟

قطر عناصری که بین دیوار ساختمان و نمای بیرونی نمای خشک می تواند قرار می‌گیرد به اندازه‌ فاصله هوایی بین نما و دیوار بستگی دارد که معمولاً می‌توان عناصری با قطر حدود 50 میلی‌متر را عبور داد. اندازه فاصله هوایی را می توان در موارد خاص افزایش داد تا عناصر بزرگتر رد شوند.

کم ترین ضخامت نمای خشک چقدر است؟

معمول ترین اندازه از دیوار تا روی سرامیک پرسلان حدود 13 سانتی متر است این حداقل اندازه هوای کافی را پشت اسلب ها نگه می دارد تا گردش هوای مناسبی برقرار باشد. در شرایط خاص که نگه داشتن هوا پشت پنل مد نظر نیست این ابعاد تا 10.5 سانتی متر قابل کاهش است.

اجزای اصلی یک نمای خشک کدامند؟

سازه نگهدارنده، اجزای اتصال دهنده نما به سازه و عایق حرارتی نمای خشک، یک جزء فنی واحد را تشکیل می‌دهند که برای نصب مصالح سطح رویه مورد نیاز است. این را می توان به عنوان جزء مشخصه اصلی یک نمای خشک در نظر گرفت. اجزای تکمیلی فقط برای تقویت عملکرد کل سیستم استفاده می شوند، بنابراین شکل، ترکیب و مونتاژ آنها، که به ویژگی های ساختمان بستگی دارد، از پروژه ای به پروژه دیگر متفاوت است.

مصالح مورد استفاده در پوشش نمای خشک باید چه ویژگیهایی داشته باشند؟

در نماهای خشک نه تنها ظاهر پنل باید مورد توجه باشد، بلکه سایر ویژگی ها شامل بدون تغییر ماندن در طول زمان، مقاومت، جذب آب بسیار پایین و سبک بودن نیز حائز اهمیت است.

نگهداری های مورد نیاز از نمای خشک چیست پرسلانی؟

درصورت استفاده از پرسلان، نمای خشک نیاز به مراقبت و نگهداری خاصی ندارد به جز شستشوی منظم اسلب ها، که این شستشو برای از بین بردن گرد وغبار، به وسیله ی آب امکان پذیر است. تعداد دفعات شست شوی مناسب به میزان گرد و غبار موجود در هوا بستگی دارد.

تفاوت های فنی بین نمای معمول و نمای خشک چیست؟

نمای خشک اساساً سیستمی است که می تواند برای دیوارهای مسطح با سطح وسیع و تعداد محدودی نا پیوستگی مانند درها و پنجره ها اعمال شود. تداوم یک نمای خشک امکان استفاده مناسب و بهینه از سازه زیر سازی فولادی را فراهم می کند و از دوباره کاری در باز شو ها جلوگیری می کند. هنگامی که تعداد و اندازه باز شو ها از سطحی که باید پوشانده شود بیشتر باشد، مثلاً در پوشش ستون های رواق یا زمانی که سطوح شیشه ای بزرگ در دیوارها وجود دارد، از نظر فنی استفاده از نمای خشک غیر بهینه و پرهزینه تر است.

محدودیت های ابعادی نمای تهویه شده پرسلانی چیست؟

اسلب های پرسلان در سایزها و مدل های استانداردی تولید می شوند که ممکن است که با ابعاد دیوار و بازشوها تناسب نداشته باشند . در این صورت نیاز به تنظیم این ابعاد با برش زدن پانل ها داریم که علاوه بر نیاز به برشکاری، فاصله بین عناصر سازه زیرسازی فلزی هم کاهش پیدا می کند که منجر به افزایش هزینه های زیرسازی می شود. هرچه میزان سطح نمای خشک بیشتر باشد، چندین تایل با حداقل تعداد اتصالات در کنار هم قرار می گیرند تا جلوه زیبایی یک عنصر بزرگ‌تر ایجاد شود.

اگر قرار باشد دیوار ساختمان با نمای خشک پوشانده شود، به چه مشخصاتی نیاز دارد؟

- دیوارهای یک ساختمان باید دارای سه ویژگی اصلی زیر باشد: 1) یک دیوار فیزیکی ممتد بدون هیچ حفره ای که امکان ارتباط قضا های داخلی را به بیرون ایجاد کند. به طوری که مانع عبور آب و هوا گردد. 2) مقاومت مکانیکی در حد تحمل بار وارده نما بر دیوار مورد نیاز است. (چرا که نمای خشک تمام بار خود را توسط اتصالات و براکت ها به دیوار اصلی وارد می کند). 3) سطح صاف، با رواداری 15 ± میلی متر، برای شاغول بودن نمای خشک.

عملکرد حرارتی نمای خشک چگونه است؟

- عملکرد حرارتی نمای خشک بر اساس ضخامت و نوع ماده عایق مورد استفاده تعیین می شود که باید متناسب با شرایط پروژه انتخاب شود.

عملکرد آکوستیکی نمای خشک چگونه است؟

- عملکرد آکوستیک نمای خشک به شدت تحت تأثیر جنس دیوارهای ساختمان است که جرم سیستم و در نتیجه پارامتر اساسی عایق صوتی خوب را تعیین می کند. نمای خشک به عنوان یک نوع پوشش انعطاف پذیر عمل می کند. نوع اسلب و اتصالات می تواند شدت نویز را کاهش داده و به آن اجازه می دهد تا با جذب مقداری انرژی، "ارتعاش مستقل" داشته باشد.

مدت زمان اجرا و تحویل در نمای خشک چقدر است؟

به طور معمول ، اگر تایل های سرامیکی در سایز های مورد نیاز آماده باشند. بین 2 تا 4 هفته برای آماده کردن نقشه های کارگاهی (shop drawing) و تهیه اجزای سازه پشتیبان مورد نیاز است و تقریباً بین 4 تا 6 هفته برای اجرای m^2 1000 نما زمان می برد. (این زمان با تعداد باز شوها و برشکاری در کارگاه رابطه ی مستقیم دارد)

ضخامت نمای خشک چقدر است؟

ضخامت نمای خشک بستگی به فشار باد و ضخامت لایه ی عایق دارد. یک عایق به ضخامت 40 میلی متر معمولاً ضخامت بین 100 تا 150 میلی متر را به ما می دهد. اگر چه کاهش ضخامت با حفظ استاندارد های اجرایی بسیار دشوار است ولی به هر حال امکان اجرای نما با ضخامت کمتر وجود دارد .

وزن نمای خشک چقدر است؟

وزن نما به ضخامت و در نتیجه وزن اسلب های پرسلان و چیدمان نما بستگی دارد. یک نمای با تایلهای 120×60 سانتی متر تقریباً 25 کیلوگرم بر متر مربع وزن خواهد داشت.

چه سیستم ایمنی برای جلوگیری از افتادن اسلب های پرسلانی اتخاذ شده است؟

در سیستم های نصب خشک، مقاومت در برابر بارهای باد، زلزله و سایر بارهای وارده به نمای خشک محاسبه می شوند. این محاسبات برای هر پروژه انجام می گیرد و بر اساس آن، سازه زیر سازی طراحی می گردد. برای جلوگیری از افتادن پنل ها پس از ترک خوردن و شکستن، پشت پنل ها از توری مش فایبرگلاس و رزین های پلی یورتان یا چسب های آکریلیک استفاده می شود.

خانواده های مختلف نمای خشک کدامند؟

مجموعاً خانواده ی نماهای خشک به دو دسته اصلی تقسیم می شوند. (با توجه به محل و چگونگی قرار گرفتن بست های نگهدارنده تایها) سیستم های نمایان( مشهود ) سیستم های پنهان ( نا مشهود و یا غیر نمایان) سازه این سیستم ها شامل: پروفیل ها در شکل های متفاوت متناسب با مختصات هر پروژه می باشد. در نمای خشک نصب شده توسط سیستم های نمایان (کلیپس) اسلب ها توسط بست های استینلس استیل نگه داشته می شوند که قسمت نمایان آن ها هم رنگ سرامیک، رنگ می شود . در نمای خشک نصب شده با سیستم های نا مشهود، اسلب ها توسط بست هایی که در داخل شیارهای از پیش ایجاد شده قرار می گیرند، نگه داشته می شوند. این شیارها در لبه ی بالایی و پایینی و یا پشت تایل ایجاد می شوند. سیستم دیگری از نصب نا مشهود نیز وجود دارد که تایلها توسط قلاب های بسته شده به آنها نگه داشته می شوند. در این سیستم ابتدا سوراخهای آندرکاتی در نقاطی در پشت تایل ها در قسمت بالا و پایین، ایجاد میشود و سپس قلابها با انکر های قرار گرفته در داخل سوراخ ایجاد شده پیچ می شوند. امکان سوراخ کاری در محل نیز وجود دارد.

هدف از زیر سازی چیست ؟

در نماهای خشک، زیر سازی، پنل ها را به سازه اصلی ساختمان وصل می کند . بنابراین عملکرد صرفاً یک عملکرد ثابت است. در نتیجه سازه زیر سازی باید از عناصری با شکلهای مختلف تشکیل شده باشد که قادر به مقاومت در برابر تنش های نمای خشک است. در درجه اول به دلیل تفاوت تایل بندی اسلب های پرسلانی، همچنین نیروی باد شکل عناصر از پروژه ای به پروژه دیگر متفاوت است. ساختار یک نمای خشک از سه گروه اجزا تشکیل شده است: زیرسازی نمای خشک شامل سه گروه از اجزا است : 1) براکت ها 2) کلیپس ها 3) المان های عمودی و افقی (پروفیل ها). براکت ها به طور مستقیم به دیوار ساختمان و یا سازه نگهدارنده وصل می شوند و با استفاده از پیچ های مکانیکی یا چسب های شیمیایی روی آن ثابت می شوند تا المانهای پیوسته را به گونه‌ای یکپارچه کنند و همچنین نا شاغولی دیوارها را جبران کنند. ورقه هایی از مواد بی اثر بین دیوارهای ساختمان و براکت ها قرار می گیرد تا از خوردگی ناشی از تماس فلز و سیمان و یا فلزات مختلف با یکدیگر جلوگیری شود. عمق براکت به ضخامت لایه ماده عایق و عمق پروفیل متصل شده به آن بستگی دارد، در حالی که شکل و ارتفاع آن توسط بارهایی که براکت تحمل می کند تعیین می شود. عناصر پیوسته با توجه به بارهایی که باید تحمل کنند و فاصله بین براکت ها، شکل متفاوتی دارند. آنها باید هر 3 الی6 متر قطع شوند و به دلیل انبساط حرارتی، فضایی برای کوتاه و یا بلند شدن آنها گذاشته شود. بست های نگهدارنده وظیفه انتقال بار تایل ها به عناصر پیوسته را دارند که معمولاً هر پنل توسط چهار گیره که در نزدیکی لبه ها قرار می گیرند نصب می شود. آنها باید اجازه انقباض، انبساط سایر المان ها را بدون وارد کردن فشار خاصی به پنل فراهم سازند.

جنس زیر سازی نمای خشک چیست؟

زیر سازی نمای خشک عموما از آلومینیوم و بست ها و انکرهای استینلس استیل ساخته می شوند، اما می تواند تماما از جنس فولاد و یا حتی شامل مقداری چوب باشند. آلومینیوم عمدتا برای براکت ها و عناصر پیوسته انتخاب می ‌شود، چرا که به راحتی و به هر شکلی که نیاز باشد میتوان تولید کرد و نسبت مقاومت به وزن بالایی دارد و بسیار مقاوم در برابر عوامل جوی است.

کدام زیر سازی بهترین است ؟

هیچ زیر سازی به طور خاص بهتر از دیگری نیست، با این حال یک زیر سازی خاص ممکن است برای یک پروژه خاص مناسب تر باشد. ویژگی های یک سازه خاص بر اساس مقاومت در برابر زلزله، بار باد، فاصله بین طبقات ساختمان و نوع دیوار و اسکلت ساختمانی که نمای خشک قرار است روی آن نصب شود، تعیین می شود.

چگونه انتهای نمای خشک بسته می شود؟

هر نمای خشک دارای سه نوع المان انتهایی است: در قسمت فوقانی جایی که به بالاترین تراز ارتفاعی ساختمان متصل است، در قسمت پایینی و محل شروع نمای خشک، در سطوح میانی( اطراف پنجره ها ). دو جزء اول از جنس فلز اصولاً خم خورده و از پیش رنگ شده است. فضای قسمت اطراف پنجره ها و نمای خشک می تواند فولاد یا آلومینیوم فرم داده شده و یا تایل پرسلان باشد.

نمای خشک چگونه نصب می شود؟

برای نصب نمای خشک، کارفرما باید داربست نما را متناسب با طرح و متریال مورد نیاز و همچنین دسترسی جهت انتقال مصالح آماده سازد. همه اینها باید بر اساس معیارها و استانداردهای ایمنی موجود تهیه شود. اگر به علت عدم امکان نصب مستقیم براکت ها به دیوار، نیاز به ایجاد سازه پشتیبان باشد، این سازه اجرا می شود. سپس محل هایی که باید جهت نصب براکت های زیر سازی بر روی دیوار خارجی سوراخ شوند از پیش علامت گذاری می شوند. پس از سوراخ کاری و نصب براکتها بر روی دیوار، سایر المانها از جمله پروفیلهای عمودی و در صورت نیاز پروفیل های افقی نصب می گردند. سپس اسلب ها توسط بست های مخصوص بر روی پروفیل ها قرار می گیرند. نصب اسلب ها به صورت خشک است و بدون استفاده از هیچگونه ملاتی صورت می گیرد. بنابراین در آینده تعمیر و نگهداری و دسترسی به فضای تهویه و دیوار پایه، به سادگی با برداشتن پنل های نما امکان پذیر است. نصب خشک کیفیت کار را تضمین می کند زیرا تحت تأثیر شرایط آب و هوایی مانند رطوبت، باران و غیره قرار نمیگیرد.

طراحی نمای خشک شامل چه بخش هایی است؟

در طراحی نمای خشک، نه تنها اجزای نما حائز اهمیت است بلکه نحوه تطبیق دیوار پایه با اجزای زیر سازی نما نیز بسیار مهم می باشد. هنگامی که از زیر سازی های استاندارد استفاده می شود، طراحی نما تنها به تعداد کلیپس ها، ابعاد تایل ها، سایز پروفیل ها و انتخاب بست های مناسب از بین بست های متنوع محدود می شود. هنگامی که نیاز به زیر سازی خاص و انحصاری می باشد، کل سیستم و اجزای آن باید به طور کامل طراحی شود.

رابطه بین ساختمان، تایل بندی، بند ها و اندازه اسلب نما چیست؟

طراحی مناسب برای نمای خشک یک ساختمان نیازمند در نظر گرفتن مدول خاص متناسب با ساختمان است که در کل ساختمان اعمال می شود. در این صورت همه اسلب های نما برای شکل دادن این طرح مورد استفاده قرار می گیرند.باید توجه داشت که تایل بندی ارائه شده برای پروژه تحت تاثیر سایز اسلب های موجود به علاوه بند بین پنل ها می باشد. بنابراین اگر تایل بندی فرضی یک ساختمان 120 cm باشد، اسلب مورد استفاده باید در ابعاد 120 سانتیمتر منهای 8 mm مساوی با 119.2 cm باشد. وقتی که اسلب ها در این سایز وجود ندارند، باید اسلب ها برای کاهش سایز برش داده شوند که هم هزینه بر است و هم زمان بر. در غیر این صورت باید طراحی با توجه به اندازه اسلب های موجود، بدون داشتن برش انجام شود. یکی دیگر از گزینه های ممکن، طراحی پروژه و تایل بندی آن با حداقل تعداد برش برای تطبیق اسلب های سایز استاندارد با نمای موجود است. به این صورت که هنگام طراحی ابتدا نما به صورت یک سطح یکدست در نظر گرفته میشود و سپس محل باز شو ها از آن کسر می گردد.

آیا بند بین پنل ها ثابت است؟

به طور معمول بند بین پنل ها متاثر از عناصر پیوسته نما (ریل ها) و فاصله ی آن ها از یکدیگر است که عموما از 4 الی 8 میلیمتر قابل تغییر است. هنگامی که قرار باشد اسلب ها در نما بر روی هم قرار گیرند، این بند ها میتواند با در نظر گرفتن میزان انقباض و انبساط سازه ساختمان به حداقل برسد.

انبساط المان ها در نمای خشک چقدر است؟

در ساختمان های استاندارد، هنگامی که فاصله ی کف تا کف طبقات 3.5 متر می باشد، انبساط المان های آلومینیوم در نماهای خشک بین 4 تا 7 میلیمتر است.

کنج های نمای خشک به چه شکل است؟

لبه ی یکی از دو پنل که در کنار هم قرار می گیرند از گوشه دیده میشود. گزینه های متفاوت دیگری نیز وجود دارد از جمله: فارسی بر کردن (پخ کردن لبه) اسلب ها، درکنار هم قرار دادن اسلب ها بدون داشتن بند، ، داشتن گوشه ی گرد در یکی از پنل ها و یا استفاده از پروفیل های کنج نما.

چگونه جابجایی های ساختمان توسط نمای خشک جذب می شود؟

دو نوع اصلی حرکت ساختمان وجود دارد که بر نماهای خشک تأثیر می‌گذارد: آنهایی که بر کل ساختمان تأثیر می‌گذارند و آنهایی که فقط بر بخش‌هایی از ساختمان تأثیر می‌گذارند (متمرکز در اطراف درز های انبساط ساختمان). در حالی که موارد اول معمولاً برای نماهای خشک ساخته شده در مدول‌ها بر اساس فاصله بین طبقات ساختمان مشکلی ایجاد نمی کنند، حرکت دوم به دلیل انبساط در درزها نیاز به مجزا کردن زیر سازی در محل درز انبساط و استفاده از عناصر پیوسته (ریل های افقی و عمودی) جداگانه و اجرای براکت های مستقل برای هر طرف می باشد.

نمای خشک چقدر در برابر آب و هوا نفوذ پذیر است؟

نمای خشک به دلیل وجود بندها در برابر هوا نفوذ پذیر می باشد. چرا که معمولا بین اسلب ها باز بوده بنا بر این فضای تهویه با بیرون در ارتباط است. در واقع با در نظر گرفتن فاصله مناسب برای بندها یک عایق طبیعی بین اسلب ها درست می شود که از ورود هوا با فشار باد نیز جلوگیری می کند. با این شرایط نفوذ آب باران از داخل بندها در فضای تهویه به حدود 15 درصد کاهش می یابد. این مقدار عمدتاً از لایه آبی می آید که در سطح بیرونی تایل جاری شده و در حین پایین آمدن توسط درز های افقی به داخل کشیده می شود.

پارامتر های تاثیر گذار بر روی قیمت تمام شده نمای خشک کدامند؟

یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر نمای خشک، قیمت اسلب است به آن باید موارد زیر را اضافه کنیم: مشهود یا نا مشهود سیستم نمای خشک نوع و ابعاد تایل بندی نما تعداد برش های اسلب ها حجم کار نما وجود کنج ها و شکستگی در سطح نما و اندازه سطوح یکنواخت و تعداد و ابعاد باز شو موقعیت مکانی پروژه بار باد هزینه های کارگاهی برای پیمانکار

چه داده هایی برای تهیه پیشنهاد قیمت و انجام سفارش مورد نیاز است؟

داده های اساسی برای تهیه یک پیشنهاد قیمت خاص برای نمای خشک، همان داده هایی است که برای تعیین هزینه (نکته قبلی را ببینید) و همچنین نقشه های کلی شامل پلان ها، نماها و برش ها مورد نیاز است. این داده ها به همراه نقشه های جزییات طراح، مبنای آماده سازی و پیشنهاد قیمت می باشد.

هزینه نمای خشک چگونه محاسبه می شود؟

عموما هزینه هر نمای خشک بر حسب متر مربع محاسبه می شود که این هزینه بر اساس متراژ سطح کل نما (حتی اگر آنها برش خورده باشد) هم برای اسلب ها و هم برای زیر سازی همچنین هزینه ی نصب می باشد. این هزینه در انتها یک عدد خواهد بودکه به تفکیک عنوان نمی شود. هزینه سایر موارد مانند فلاشینگ بام و پنجره ها، برگشتی دور پنجره ها و برگشتی های انتهای کار برحسب متر طول محاسبه می شود.